Az előző esztendőben is sor került a Dr. Genersich Antal díjak átadására a Dies Academicus ünnepség alkalmából 2013. november 16-án, a NET épületében.
A névadó Genersich Antal 1842-ben született Nagyszombaton. Szüleit korán elvesztette és minden anyagi támasz nélkül iratkozott be a Pesti Egyetem Orvosi Karára. 1865-ben avatták orvosdoktorrá, majd rövid idő múlva megszerezte a sebészdoktori, szülészi és szemsebészeti oklevelet is. Az orvosi kar felismerte kiváló képességeit és 1868-ban állami ösztöndíjjal külföldi tanulmányútra küldte. Ennek során a kor legnagyobb szaktekintélyeinél: Recklinghausennél, Rokitanskynál, Ludwignál és Virchownál folytatott tanulmányokat. Az 1872-ben felállított Kolozsvári Egyetemen a kórbonctan tanára lett és létrehozta a Kórbonctani Intézetet. Az itt eltöltött csaknem negyed évszázad alatt dolgozataiban, tanulmányaiban szinte teljesen feldolgozta a kórbonctan egész szakterületét. 1895-től a Budapesti Királyi Magyar Tudományegyetem I. sz. Kórbonctani Tanszékére kapott meghívást. Egy-egy éven át az orvosi kar dékánja, majd az egyetem rektora volt. Korának nemzetközi mércével mérve is kimagasló tudósa és oktatója volt, aki elsőként írta le az alkoholos cardiomyopathiát német nyelven és új eredményekkel járult hozzá a gümőkór kórtanához. A pathológián kívül magas szintre emelte egyetemünkön az igazságügyi orvostan művelését is. Logikusan felépített és tudományosan megalapozott szakvéleményei a legmagasabb igazságszolgáltatási fórumok előtt is rendkívüli tekintélyt biztosítottak számára. A Magyar Tudományos Akadémia levelező, majd rendes tagjává választotta. Idős kora ellenére is fáradhatatlanul dolgozott és csak betegsége miatt vonult nyugalomba 1913-ban. Budapesten hunyt el 1918-ban és kérésére a kolozsvári Házsongárd Temetőben helyezték örök nyugalomba. Az emlékének ápolására létrehozott Genersich Alapítvány Kuratóriuma minden évben egy akadémikusnak, egy kimagasló életművel rendelkező pathológusnak és onkológusnak, és a tudományos diákköri munkában kiemelkedő eredményt felmutató orvostanhallgatóknak Genersich Díjat adományoz. A díjak odaítéléséről - szakmai előterjesztések alapján - a Kuratórium titkos szavazással hozta meg döntését.
1.) 2013. évi Hallgatói Díjazottak.
Matolcsy András professzor úr Intézetéből: Daher Tamás V. éves hallgató, aki jeles eredménnyel letett patológia szigorlata után tapasztalatait demonstrátorként kamatoztatta. Előadásaival I. díjat nyert az egyetemi és az országos TDK konferencián, rektori pályázatát szintén I. díjjal értékelték.
Tímár József professzor úr Intézetéből: Székely Nóra Anna V. éves ÁOK hallgató, aki Prof. Dr. Kulka Janina és Dr. Száz Attila Marcell vezetésével 2011-óta vizsgálja az ERG onkogén prognosztikus hatásait prosztata adenokarcinómában. 2012-ben a Magyar Onkológusok Társasága és a Magyar Patológusok Társasága közös Krompecher pályázatán I. díjat nyert.
2.) A Magyar Patológusok Társasága felterjesztése alapján: Kulka Janina, aki 1982-től dolgozik a II. számú Pathológiai Intézetben, 2008-tól annak egyetemi tanára. Szakterülete az emlőpatológia, aminek nemzetközileg elismert szakembere. Számos sikeres TDK hallgató és PhD hallgató témavezetője, mentora. A Magyar Patológusok Társasága főtitkára, majd elnöke volt. Az Európai Patológus Társaság vezetőségének tagjává választották.
3.) A Magyar Onkológusok Társasága felterjesztése alapján: Bodrogi István, aki az Országos Onkológiai Intézetben 1989 november és 2012 március között osztályvezető főorvosaként dolgozott. 1992. július 1. és 1999. szeptember 14. között klinikai igazgató-helyettes volt.
2000-2006 között a Magyar Onkológusok Gyógyszerterápiás Tudományos Társaságának (MAGYOT), 2009-2011 között a Magyar Onkológusok Társaságának (MOT) elnöke volt.
4.) Prof. Dr. Tímár József felterjesztése alapján, kiváló oktatói díjat kap: Szirmai Imre, az MTA doktora, aki 1993 és 2007 között volt a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának tanszékvezető egyetemi tanára. Orvosgenerációk nőttek fel Neurológia c. tankönyvén, mely 3 kiadást ért meg. Elektrofiziológiai kutatásai során a Parkinson betegséget, valamint a cerebrovaszkuláris betegségeket kutatta. Különlegesség, hogy Tanszékén önálló neuropatológiai laboratóriumot alakított ki, mely a mai napig is működik. Kidolgozta és elindította a neuropatológus szakorvosképzést, ráépített szakvizsgaként. Tankönyvének több példányát ajánlotta fel és juttatta el a Marosvásárhelyi Orvos és Gyógyszerészeti Egyetem magyar diákjainak.
5.) Az akadémikusok számára létesített Genersich Antal Díjat ebben az évben a Kuratórium döntése alapján: Vécsei László a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar dékánja kapja. Tanszékvezető egyetemi tanár, a Neurológiai Klinikai igazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia Orvosi Tudományok Osztályának elnöke, Széchenyi-díjas. Számos hazai és nemzetközi díj tulajdonosa, tudományos társaság tagja, tisztségviselője. A neurodegenerációs és az extrapyramidális kórképek, valamint a Kynurenin kutatások nemzetközileg elismert, kiemelkedő szakembere.
6.) A kuratórium ebben az évben is különdíjat adományozott határon túl élő és dolgozó kollégának.
Prof. Szentirmay Zoltán, a kuratórium elnöke, felterjesztése alapján: Benedek István, a Marosvásárhelyi Hematológiai Klinika Igazgatója, a MOGYE tanszékvezető egyetemi tanára, hematológus orvosprofesszor, 33 éves egyetemi oktatási múlttal. 3 szakkönyv, több mint 200 tudományos dolgozat szerzője. Munkássága alatt létrehozta és sikeresen működteti a Marosvásárhelyi Hematológiai Klinikát és Csontvelőátültető Központot. Tudományszervező és közéleti munkássága egyaránt jelentős.
Budapest, 2013. október 31.
Üdvözlettel:
Dr. Tankó Attila
c. egyetemi tanár